Anne Baba Eğitiminin Önemi

Anne Baba Eğitiminin Önemi

Eğitimde anne baba ve öğretmen Saç ayağı üçlüsü gibidir anne baba ve öğretmen birlikte bu işi ayakta tutarlar Bu sebeple anne baba ve eğitim kurumu sıkı bir işbirliği içinde olmalıdır bilimsel araştırmalar çocuklarımızın dengeli ve sağlıklı gelişimlerinin ve eğitimlerindeki başarılarının aile içi ilişkilerden ve anne baba tutumlarından 1 derecede etkilendiğini göstermektedir Peki anne babalar En çok hangi davranışları ile çocuklarına karşı yanlış tutum sergilerler ön şartlı Sevgi çocuğa sevginin şartsız verilmesi gerekir çocuğa yapılan eleştiri yapıcı olmalıdır. Onun kişiliğine ve karakterine değil de yanlış yaptığı davranış davranışına olduğunu anlamalı.

Örneğin çocuk Okuldan geliyor montunu ve çantasını yerine asmak yerine ortalığa fırlatıyor anne baba şöyle dememelidir Sen nasıl dağınık bir çocuksun sana bir türlü düzenli olmayı öğretemedim hem karakterine yönelik hem de suçlayıcı olacak şekilde bir eleştiri yapıldı Halbuki anne baba şöyle deseydi Çantanı ve montunu yere atma davranışın beni üzdü bu konuda daha dikkatli olmanı istiyorum Hem yapıcı bir eleştiri yapmış olurdu hem de karaktere değil de yanlış davranışı yönelik bir eleştiri olurdu fark ettiyseniz yaptığı davranışı ilk önce ifade etti. Çantanı ve montunu yere atmam şeklinde Bu da önemli çocuğun yaptığı davranışı Dile getirmek bunu net olarak fark etmesi önemlidir.

Çocuğun kendini tanımasına kendini ifade etmesini ve yeteneklerinin farkına varmasına ortam ve fırsatlar tanınmalıdır Türk toplumunda annelik veya Merhamet duygusu adı altında kendi ayaklarının üstünde duramayan çocuklar yetiştirme tutumu vardır problem çözebilen sorunları ile baş edebilen kendi kanatlarıyla uçabilen çocuklar yetiştirebilmek her şeyi onun adına yapmamalı ve karar vermemeliyiz.

Sen benim söylediklerimi yap ama gittiğim yoldan gitme anne baba tablet Televizyon veya telefon çocuğa süresini sınırlandırır Yani onunla vakit geçirme süresini günde örneğin 1 saat verir ama kendi de buna uymalıdır ona model olmalıdır.

Anne baba çocuğunun bulunduğu psikolojik sosyal alan ve gelişim dönemlerine ait özelliklerini çok iyi bilmelidir. Anne baba aynı tutum içinde olmalıdır Annem farklı Baba farklı derse çocuk doğru davranışı öğrenemez.

Anne babalar çocuklarını Tanık veya yargıç olarak kullanmamalıdır kızım Sence Hangimiz haklı veya oğlum Oğlum sen bunu gördün mü senin yanındayken ne konuştular gibi davranışlar çocuğun Ruhunda yaralar açar ruhunu zedeler. Kontrolsüz TV tablet ve telefon verilmesi içeriğinden Emin olduğunuz içerikleri izleyebilmesi ve bunu kontrol altına tutulması. Korkuya dayalı eğitim uygulaması araştırmalar TED uygulayan anne babaların çocuklarının da sorunlarını şiddet uygulayarak çöz.

Düğü yani aynı kişiliği sergiliyorlar. Çocuğunuzun Mükemmel olmasını beklemeniz yanlış bir tutum bu psikolojik sağlıklarını bozacaktır ufak tefek yanlışlarına müsaade edebilmek çok önemlidir

Kıyaslama iyi komşu çocuğu bu çocuğunuzun yetersiz bir kişiliğe sahip olmasına sebep olur. Sevgi şeffaf olmalı içinde sevmek tabiri yanlıştır bunu çocuğuna göstermeli yoksa çocuklarınız insan ilişkilerinde zorluk yaşayan bireyler olurlar. Önemli olan mükemmel anne baba olmak değil Bu konuda kendini geliştirme isteği içinde olmaktır hata yaptığı zaman hatadan dönebilme isteği içinde olan anne babalar olabilmektir.

Özel Elit Gökkuşağı Otizm ve Dil Konuşma Merkezi

Anne Baba Eğitiminin Önemi

Özel Elit Gökkuşağı Otizm ve Dil Konuşma Merkezi | elitrehabilitasyon.com

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.