Çocuklarla Kaliteli Zaman Geçirmenin Önemi

Çocuklarla Kaliteli Zaman Geçirmenin Önemi

Çocuklarla Kaliteli Zaman Geçirmenin Önemi

Günümüzde hayatın koşuşturmasına kapılan birçok anne-baba, çocuklarıyla kaliteli zaman geçirmeyi savsaklamaktadır ve aynı ortamda bulunmayı onlarla zaman geçirme olarak vasıflamaktadır.

Oysa bir anne babanın çocuklarıyla sadece aynı ortamda bulunması yetmez onlarla ortak bir şeyler paylaşmaları gerekir. Çünkü önemli olan iletişim kurmaktır. Aynı dili konuşmayı becerebilmektir.  Çocukları ile sürekli iletişim halinde olan aileler çocuklarını anlamakta sorun yaşamaz ve ihtiyaçlarının ne olduğunu bilir.

Kaliteli zaman geçirmek için çocuğun istekleri göz önünde bulundurularak programlar yapılmalıdır. Program doğrultusunda çocuğa ayrılan özel saatlerde duygularını ve düşüncelerini ifade edebileceği etkileşimlerde bulunulmalı ve işbirlikçi aktiviteler düzenlenmelidir; çocuklarla birlikte oyun oynamak, sohbet etmek, hikaye okumak/anlatmak, parka/pikniğe gitmek gibi aktiviteler en çok yapılan aktivitelerdir.

Çocuğu ile olan ilişkisi çok önemlidir çünkü aile denilen varlık onun güvenle sığınabildiği tek yerdir. Bu yüzden ailenin çocuk ile kaliteli vakit geçirmesi onun geleceği için önem taşıyan önemli bir ayrıntıdır, çocuk değer gördüğünü hissettiği zaman özgüven duygusu artar. İnsanlarla olan ilişkilerinde güven sorunu yaşamaz ve onlara değer verir.

Özel Elit Gökkuşağı Otizm ve Dil Konuşma Merkezi

Çocuklarla Kaliteli Zaman Geçirmenin Önemi

Özel Elit Gökkuşağı Otizm ve Dil Konuşma Merkezi | elitrehabilitasyon.com

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.