Çocuğun Gelişiminde Sınır ve Kural Koymanın Önemi

Çocuğun Gelişiminde Sınır ve Kural Koymanın Önemi

Çocuğun Gelişiminde Sınır ve Kural Koymanın Önemi

Kural ve sınır çocuğun hayata uyum sağlaması için gereklidir. Çocuğun gelişiminde kurallı bir ortam yaratmak gelişim sürecine olumlu katkılar sağlamaktadır. Maalesef günümüzde çocuk merkezi aileler çok fazla bir nevi izin verici aile olarak da değerlendirebiliriz. Çocuk her zaman ilgi ve hoşgörü ile karşılanıyor ve sınır dışı bırakılıyor. Bu tutum çocuğun gelişim sürecinde hasar oluşturmaya başlıyor. Çocuk nerede ne zaman duracağını bilmeden toplum içine karışıyor. Bununla beraber acı sonuçları karşımıza çıkarıyor.

Peki Çocuğa Nasıl Sınır Koyarız?

Unutmayalım sınırlar ceza amaçlı değildir. Kararlı bir şekilde ve gerçek olanları ifade eder bir şekilde belirtilmelidir. Kabul edilebilir alternatif bir seçenek sunabilirsiniz. Koyduğunuz sınırı kabul etmek ya da kabul etmemek gerçekten de çocuğa bağlıdır; ancak ebeveyn olarak sınırı sürekli olarak yürütmek sizin görevinizdir. Kuralları koymak işin en kolay kısmıdır. Önemli olan tutarlı ve sürekli biçimde uygulamaktır. Öncelikle her evin bir kuralı olmalıdır. Evin ihtiyaçları doğrultusunda kural listesi oluşturulmalıdır. Sonrasında az kural çok takip ile çocuğun yaşına ve performansına göre belirlenmelidir.

Çocuklar sandığından daha fazla farkındalığı yüksek bireylerdir. Ne zaman nasıl davranacağınızı hemen öğrenirler ve bizi çok fazla hangi davranışlarına nasıl tepki vereceğimizi gözlemlerler. Çok katı kurallarla veya çocuğu hırpalayarak çocuğa yaklaşmamalıyız. Kararlı bir ses tonuyla belirtmeliyiz.

Kuralların ne için olduğunu onun anlayacağı dilde kısa ve öz bir şekilde açıklamalıyız. Eğlenceli ve renkli bir tablo oluşturarak çocuğun bunlara uymasını basitleştirebiliriz. Kurallara uygularken tutarlı olmalıyız. Aynı zamanda anne baba da kendi aralarında tutarlı olmalıdır, birlikte hareket etmeleri gerekmektedir. Aynı zamanda çocuğa model olunmalıdır. Gerektiği yerde kurallar değişebilir veya esnetilebilir. Çocuğun tepkisine göre düzenlemek en doğrusudur.

Kuralları olmayan çocuk en başta hoş gözükse de daha sonra büyük problemlere yol açabiliyor. Okul öncesi dönemde uyum sağlamakta zorlanırlar, problem davranışlar sergilerler, sosyalleşme sıkıntısı çekerler, günlük yaşam becerilerinde zorluk yaşarlar. Bu nedenle çocuğa her zaman sınırlı bir alan belirlemeliyiz ve bu doğrultuda ilerlemesini sağlamalıyız. Çocuğunuza sınır koymak hem sizin hem de çocuklarınızın hayatlarını kolaylaştıracağı gibi, onların hayata karşı daha dayanıklı olmasını sağlayacaktır.

Özel Elit Gökkuşağı Otizm ve Dil Konuşma Merkezi

Çocuğun Gelişiminde Sınır ve Kural Koymanın Önemi

Özel Elit Gökkuşağı Otizm ve Dil Konuşma Merkezi | elitrehabilitasyon.com

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.