Down Sendromu

Down Sendromu

Down sendromu, genetik bir farklılık, bir kromozom anomalisidir. En basit anlatımıyla; sıradan bir insan vücudunda bulunan kromozom sayısı 46 iken bu sayı down sendromlu bireylerde 47 olmaktadır. Down sendromu bir hastalık değildir. O yüzden tedavi edilmesini gerektirecek bir durum yoktur, o sadece genetik farklılıktır.

Down sendromlu çocuklar tipik yüz bulguları ile doğumda çok kolay tanınabilirler. Küçük ve yuvarlak yüz yapısı, yukarı doğru olan çekik gözler, basık burun kökü, küçük burun ve ağız gibi minor anomaliler yüz yapısını oluşturur. Ense kalınlığı vardır ve kulaklar küçüktür. Klinodaktili, simian çizgisi, hipermobil parmaklar, küçük eller ve sandal açıklığı el ve ayakta görülen diğer anomalilerdir.

Down sendromlu doğan bebekler, hipoton ve eklem bağlarındaki gevşeklik ile dünyaya gelirler. Yerçekimini yenecek kadar yeterli güç oluşturamazlar. Gelişimleri yaşıtlarına nazaran geç olur.

Özellikler 0-2 yaş döneminde fizyoterapide duyu bütünlemin ayrı bir yeri vardsır. Erken dönemde uyugulanan duyu girdileri bedensel gelişimi olumlu yönde etkilemektedir. Böylece zamanında verilen eğitim sayesinde birey normal ve kaliteli hareket paternlerini öğrenmiş olur.

Sizinde down sendromlu çocuğunuz varsa Özel Elit Gökkuşağı Otizm ve Dil Konuşma Merkezi’mize gelerek hem bu konuda alanında uzman olan eğitimcilerimizden bilgi alabilir hem de erken ve zamanında verilecek eğitim ile çocuğunuz gelişimine katkıda bulunabilirsiniz.

Özel Elit Gökkuşağı Otizm ve Dil Konuşma Merkezi

Down Sendromu

Özel Elit Gökkuşağı Otizm ve Dil Konuşma Merkezi | elitrehabilitasyon.com