Fizyoterapi

Fizyoterapi

Fizyoterapi Doğum öncesi, sırası veya sonrasında oluşmuş olan lezyonlara bağlı olarak gelişen birtakım hareket kısıtlılıkları, denge kordinasyon bozukluklarını değerlendirip tedavi etme programıdır. 

Çok yönlü tedavi yaklaşımı olan fizik tedavi ve rehabilitasyon, hastaya özgü rehabilitasyon programını gerektirir. Kurumumuzda da bedensel yetersizliği olan kişilere uygun programlar uzman fizyoterapistler tarafından uygulanmaktadır.         

Elit Gökkuşağı Özel Eğitim ve Dil Konuşma Merkezi’nin fizyoterapi bölümünde; üniversitelerin fizik tedavi ve rehabilitasyon bölümünde mezun olmuş fizyoterapistler çalıştırmaktadır.

Kuruma ilk defa müracat eden bireyler ilk olarak fizyoterapistlerin değerlendirmesinden geçmektedirler. Bu değerlendirme aşamasından sonra da kişiye özel terapi programı uygulamaktadır.

Aile çocouğun eğitimi sürecinden yanında olabilmektedir ve fizyoterapist ile iletişim kurabilmektedir. Terapi sonunda fizyoterapist tarafından haftalık bir ev programı hazırlanır. Her hafta da çocuğa yeni egzersiz programı verilerek evde yapmış olduğu fizyoterapi programı kontrol edilir ve bu şekilde gelişim aşaması takip edilir. Bu süreçte de hem çocuğu hemde aileyi rahatlatacak çözüm önerileri getirilir yaşanan problemlere ve yardımcı cihazlar ile bireylerin adaptasyonları sağlanmaya çalışılır.

Peki fizyoterapinin amacı nedir?

  • Bireylerdeki hareket bozukluklarını en aza indirmek
  • Bireyin bağımsız hareket edebilmesini sağlamak
  • Günlük yaşamını kolaylaştırmak
  • Oluşabilecek kas-iskelet bozukluklarına karşı önlem almak
  • Bireyin yaşam kalitesini arttırmak
  • Görme, işitme, konuşma, ve zeka problemlerinden kaynaklanan fiziksel yetersizliklerin en aza indirilmesini sağlamak
Özel Elit Gökkuşağı Otizm ve Dil Konuşma Merkezi

Fizyoterapi

Özel Elit Gökkuşağı Otizm ve Dil Konuşma Merkezi | elitrehabilitasyon.com