Erken Çocuklukta Oyun Gelişimi

Erken Çocuklukta Oyun Gelişimi

Erken Çocuklukta Oyun Gelişimi

Erken çocuklukta oyun gelişimi, çocukların mutlu oldukları etkinlikler yoluyla eğitimleri sağlanabilir. Oyun çocukluk yıllarının en güzel geçen zamanlarında yapılan kolay ve unutulmayan etkinliklerdir. Oyun çocukların duygusal, zihinsel ve sosyal açıdan yetişmesine olanak sağlar. Oyun, günlük yaşam süreçleri içinde doğal, evrensel bir deneyimdir. Çocuklar tek başına ve grup içinde oynayarak aktif katılım sağlamakta ve çevrelerini keşfetmektedirler. Oyun erken çocukluktaki çocuklar için bir öğrenme merkezidir.

Çocuğun gelişiminin normal olup olmadığının göstergesi olarak oyun kullanılmakta iken aynı zamanda çocukta var olan problemin tedavisi için de oyun bir araç olarak kullanılmaktadır. Çocukların oyun yolu ile öğrenmelerini göz önüne alarak onları oyun yolu ile eğitirken duyularını da kullanmalarını sağlayacak şekilde düzenlemeler yapılmalıdır. Erken çocuklukta oyun eğitimi ile birlikte farklı deneyimlerle, yeni bilgilerle donanmasına çevresini daha dikkatli araştırmasına kısacası bakan çocuktan değil gören çocuklar olmalarına katkı sağlayacaktır.

Erken çocuklukta oyun gelişimi birden fazla gelişim alanını eş zamanlı olarak destekleyen etkinliklerdir. Çocukların kendilerini en rahat ve kolay şekilde ifade edebildiği ortam oyun ortamıdır. Çocuklar gördüklerini duyduklarını değil de yaşadıklarını ve denediklerini öğrenirler. Erken çocuklukta oyun gelişimi ile birlikte çocuğun insan ilişkileri, konuşma, yardımlaşma, bilgi edinme, deneyim kazanma, sosyal, psikomotor, bilişsel ve duygusal gelişimleri oyun ile desteklenir.

Bir çocuğun kişiliğinin oluşmasında erken çocukluk dönemi şemaları etkisi çok büyüktür. Çocuk oyun sayesinde yetkelerini keşfeder, yönlendirir ve kendini bulur. Çocuğun yaşama hazırlanmasında en büyük rehber oyundur. Erken çocukluk ile birlikte gelişimi desteklenen oyunun kendileri ve sosyal çevre hakkında daha fazla şey öğrenerek neşe, eğlence ve eğitimin birleştiği en önemli noktadır. Erken başlanan oyun eğitimi ile birlikte çocuğun sosyalliği kendini ifade etme gücü artarak kendine olan güven duyguları da gelişir.

Aktif öğrenme çocukta verilecek olan eğitimin de kalıcılığı oyun ile birlikte artıran bir eylemdir. Bireysel ya da grupla birlikte girilen etkileşimde, çocuk düşünme, keşfetme, problem çözme gibi de pek çok deneyimi birlikte kazanır.

Erken çocuklukta oyun ,çocuğun en temel uğraşı ve en doğal öğrenme ortamıdır. Öğretmenler ve aileler bu süreçte çocuklarının bu ihtiyaçlarını göz önüne alarak erken çocukluktan itibaren oyun gelişimlerini desteklemelidir.

Özel Elit Gökkuşağı Otizm ve Dil Konuşma Merkezi

Erken Çocuklukta Oyun Gelişimi

Özel Elit Gökkuşağı Otizm ve Dil Konuşma Merkezi | elitrehabilitasyon.com

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.